Rusya Avdiivka’yı ele geçirdi

Rusya, Ukrayna birliklerinin geri çekilmesinin ardından geçtiğimiz Mayıs ayında Bakhmut’u ele geçirmesinden bu yana en büyük kazanımı olan Ukrayna’nın doğusundaki Avdiivka kentinin kontrolünü tamamen ele geçirdiğini açıkladı.

Bir Ukrayna ordu sözcüsü Pazar günü yaptığı açıklamada, Rus birliklerinin savaş alanında daha fazla kazanım elde etmek amacıyla Avdiivka’dan daha batıya doğru çok sayıda saldırı başlattığını söyledi.

Bölgedeki Kiev birliklerini yöneten Ukrayna ordu komutanının sözcüsü Dmytro Lykhoviy, “Düşman aktif olarak taarruzunu geliştirmeye çalışıyor” dedi.

“ACELECİ VE KAOTİK”

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Avdiivka’nın kuzey sınırının yaklaşık 2 km (bir mil) batısındaki Lastochkyne köyüne yönelik 14 başarısız Rus saldırısı olduğunu bildirdi. Lykhoviy, “Ancak hatırı sayılır güçlerimiz orada mevzilenmiş durumda,” dedi.

Ordu komutanı Oleksandr Syrskyi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna güçlerinin kuşatmayı önlemek için endüstriyel Donbas bölgesindeki şehirden çekildiğini söylemiş ve “askerlerin hayatını ve sağlığını korumak”, durumu istikrara kavuşturmak ve birlikleri daha elverişli savunma hatlarına taşımak için harekete geçtiğini sözlerine eklemişti.

Bazı Ukraynalı askerlerin hala Avrupa’nın en büyüklerinden biri olan Sovyet döneminden kalma büyük bir kok fabrikasında saklandığını söyleyen Rusya, geri çekilmeyi aceleci ve kaotik olarak tanımladı.

FABRİKANIN KONTROLÜ RUSLARA GEÇTİ

Ukrayna ordusu geri çekilme sırasında kayıplar olduğunu ancak durumun istikrara kavuştuğunu söyledi.

Bugün ise Rus devlet haber ajansları ülkenin savunma bakanlığına dayandırarak verdiği haberde, Rus güçlerinin Avdiivka’daki kok ve kimya fabrikasının kontrolünü tamamen ele geçirdiği belirtildi.

Pazar günü Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna birliklerinin Avdiivka kasabasının kuzeybatı sınırlarında bulunan fabrikaya yerleştiğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x