Depozitolarda iade dönemi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bu yıl başlaması planlanan DYS ile cam, PET ve alüminyum içecek ambalajlarının geri dönüşümünün sağlanacağını söyledi.

2024 sonunda uygulamaya geçecek proje kapsamında Depozito İade Makinelerinin kurulumuna pilot bölgelerde başlanacak. Depozito İade Makineleri, üzerinde DYS işareti bulunan ürünleri ayrıştırarak tüketiciye depozito bedelini ödeyecek. Böylece Türkiye ekonomisine yaklaşık 20 milyar TL katkı sağlanırken sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi ilkelerine de öncülük edilecek.

Türkiye Çevre Ajansı (TÜÇA) tarafından yönetilen ‘Depozito Yönetim Sistemi’nde beş yıldır yürütülen çalışmalar tamamlanarak Türkiye genelinde pilot uygulama aşamasına geçiliyor. Depozito Yönetim Sistemi’ne tabi içecekler ambalajın üzerinde yer alacak özel güvenlikli mürekkebe sahip ve kopyalanamaz nitelikteki DYS işareti ile piyasa sürülecek. Tüketiciler satın aldıkları tek kullanımlık içecekleri tükettikten sonra boş ambalajları belirlenecek iade noktalarına veya Depozito İade Makinelerine teslim ederek depozito bedelini geri alacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x