Bize Gazze’yi değil, Kate nasıl onu anlat!

Aylarca aleyhlerinde yaptıkları haber yüzünden Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın İngiltere’yi terk edip, ABD’ye yerleşmesinin sebeplerinden biri neydi? 

İngiliz bulvar gazetelerinin çift aleyhine yaptıkları haberler ve yayımladıkları makaleler… Bulvar basınının lider kuruluşu Daily Mail’in internet sitesinde cumartesi günü Prens William ve eşi Kate Middleton hakkında bir yazı yayımlandı. Amanda Platell imzalı yazının başlığı şuydu: 

“Bize Gazze hakkında ders verme William… Sadece Kate’in nasıl olduğunu anlat.” 

Muhafazakar Partisi Lideri William Hague’nin eski basın sekreteri olan ve İngiltere’de yaşayan Avustralyalı 66 yaşındaki bir gazeteci Amanda Platell, 17 Ocak’ta geçirdiği karın ameliyatından bu yana istirahat eden Galler Prensesi’nin sağlık durumunu merak edebilir ve insani bir durumdur bu… 

Ancak, “William, Gazze hakkında istediği kadar aptalca ahkâm kesebilir, ama Kraliyet Ailesi’ni destekleyen ve ona hayranlık duyan bizleri ilgilendirmiyor bu. William’dan sadece Kate hakkında bilgi edinmek istiyoruz” diye yazanın, mesleği ne olursa olsun insanlığı sorgulanır… 

Çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 30 bine yakın masum Filistinlinin öldürülmesiyle ilgili “Bizi ilgilendirmiyor” diye yazan, bu sorunu gündeme getireni aptallıkla suçlayan ve Kate’in sağlık durumunu Gazze katliamından önemli bulan insanlıktan nasibini almamış demektir. 

Yabancı gelin ve damatlar

Türkiye İstatistik Kurumu, 2023 yılına ilişkin evlenme ve boşanma istatistiklerini yayımladı. 

2023’te evlenen çiftlerin sayısı 2022’ye kıyasla yüzde 1.82 azalarak 565 bin 435’e geriledi. 2023’te boşanma sayısı da bir önceki yıla göre yüzde 5.79 düşüşle 171 bin 881 oldu. 

İlk evlenme yaşı erkeklerde 28.3’e, kadınlarda 25,7’ye yükseldi. 

Yabancı gelinlerin sayısı 2023’te 31 bin 29 oldu. Toplam gelinlerin yüzde 5.5’ini oluşturan yabancı gelinlerde ilk üç sıra şöyle: 

Özbek: Yüzde 12 

Suriyeli: Yüzde 11.3 

Azerbaycanlı: Yüzde 9.1 

Yabancı damatların sayısı 2023’te 6 bin 345 olurken, bu rakam toplam damatların yüzde 1.1’ini oluşturdu. Yabancı damatlarda uyruklarına göre ilk üç sıra söyle: 

Almanlar: Yüzde 21.9 

Suriyeli: Yüzde 19.2 

Avusturyalı: Yüzde 5.1 

Bekârlar mı, evliler mi daha mutlu?

California Üniversitesi, bekârların mı yoksa evlilerin mi daha mutlu ve sağlıklı olduğuna dair bir araştırma yaptı. Araştırmacılarının Ruh Sağlığı Ansiklopedisi’nde yayınlanan çalışmasının özeti şu: 

“Medya ve hatta bilimsel dergiler, evliliğin sağlık ve refah için iyi olduğu iddialarıyla dolu. Oysa metodolojik ön yargılar da göz önünde bulundurularak, bu tür iddiaların sıklıkla araştırmanın sonuçlarını yanlış yansıttığı veya abarttığı görülüyor. 

Kesitsel araştırmalarda, bekâr kalan kişilerin genellikle şu anda evli olanlarla çok benzer sonuçlara sahip olduğu görülüyor. Boyuna araştırmalarda, evlenmenin sağlık veya refahta kalıcı iyileşme sağladığına dair çok az kanıt var.” 

GÜNÜN SÖZÜ

“Şunu unutma; fazla fedakarlık, fazla vefasızlık getirir.” (T. S. Eliot)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x