Uçak restine dikkat çeken yorum: ‘Erdoğan’ın bildiği bir sır var’

  •   Haber7-ÖZEL

Türkiye hava filosunu yenilemek isterken geçtiğimiz gün Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler‘den bir açıklama geldi. Bakan Güler, Avrupa’nın ortak üretimi olan “Eurofighter Typhoon” tedariki için çalışmalarının olduğunu belirterek “Bu uçaklar İngiltere, Almanya ve İspanya ile ilgili. Hem İngiltere hem İspanya ‘evet’ diyor, şimdi Almanya’yı razı etmek için onlar çalışıyorlar. O sorunu İngiltere ve İspanya ‘Biz çözeceğiz’ diyorlar. Olursa 40 tane Eurofighter uçağı almayı planlıyoruz” dedi.

ALMANYA’YA EUROFİGHTER RESTİ

Güler’in açıklaması sonrası Almanya ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Eurofighter Typhoon” konusuna ilişkin konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Eurofighter konusunda Almanya verir veya vermez. Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı? Birçok yerden bunların çalışmasını yaparız, temin ederiz” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin hava filosunun yenilenmesi noktasında peş peşe açıklamalar gelirken Emekli Hava Pilot Korgeneral Erdoğan Karakuş, Türkiye’nin savaş uçağı ihtiyacını ve tedarik meselesindeki gelişmeleri Haber7‘ye değerlendirdi. 

“ALMANYA İNGİLİZLERİN BASKISINA DAYANAMAZ”

Türkiye’nin savaş uçağı filosunu yenilemesinin ‘Beka’ meselesi olduğunu belirten Karakuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’daki “Eurofighter Typhoon” restine ilişkin “Ben zannediyorum ki sayın Cumhurbaşkanı bunu restini baskı unsuru olarak kullandığını ve Almanya’nın  EuroFighter talebimizi kabul edeceğini düşünüyorum. Almanlar, İngilizlerin baskısına dayanamazlar. İspanyolların da baskısına dayanamazlar. İtalyanlar var onlar da bizi destekliyor.” açıklamasında bulundu.

“SAYIN CUMHURBAŞKANININ BİLDİĞİ BİR SIR VAR”

Cumhurbaşkanının Almanya’da çok net konuştuğunu söyleyen Karakuş, Fransa ile Rafale konusunda da bir anlaşma yapılmış olabileceğini belirterek “Ben sayın Cumhurbaşkanının bir sır olarak bildiği bir şey var diye düşünüyorum.” dedi.
 
Fransa’da 100 kadar Rafale savaş uçağı alınabileceğini söyleyen Karakuş, “Fransa göbek atar. F-35 yerine Rafaele’yi almış oluruz.” ifadelerini kullandı.

İSVEÇ’LE GRİPEN ANLAŞMASI DA OLABİLİR

Karakuş, “Eurofighter Typhoon” alternatifi olarak çok fazla seçenek olmadığının altını çizerek NATO konusunda Türkiye’nin kararını bekleyen İsveç’e de dikkat çekti. Karakuş, İsveç’le 4.5 Nesil Saab JAS-39 Gripen NG savaş uçağı üzerinde de bir anlaşmaya varılmış olabileceğini belirterek İsveç’in NATO’ya kabul edilmesi sonrası bu yönde bir çalışma olabileceğini söyledi. 

RUSYA VE ÇİN ZOR

Rusya ve Çin gibi ülkelerin de yeni nesil savaş üreticisi ülkelerden biri olduğunu söyleyen Emekli Korgeneral, bu ülkelerden savaş uçağı almanın ise düşük ihtimal olduğunu söyledi. Karakuş “Rusya veya Çin’den uçak almak kolay değil. Batı’yla bütün ilişkini kesmen gerekir o zaman. Sıkıntı oluşturur bize.” şeklinde konuştu. 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x