İYİ Parti’de gündeme gelen 2 harita: İş birliği olmazsa ne olur?

CHP’nin işbirliği önerisine red kararı çıkan İYİ Parti GİK toplantısında yapılan işbirliği yapılması ve yapılmaması durumunda ortaya çıkacak Türkiye tablosu değerlendirildi.

Toplantıda tartışılanları köşesine taşıyan Sözcü yazarı Aytunç Erkin, Başkanlık Divanı üyelerinden hukukçu Ahmet Zeki Üçok’un hazırladığı “işbirliği olursa/olmazsa” haritalarını yayınladı.

İlk harita “CHP-İYİ Parti ittifakı olmadan seçime girilirse ne olur”a yanıt veriyor.

Bu haritaya göre;

İYİ Parti bir ilçede, CHP dört il ve 131 ilçede, AKP-MHP ittifakı 67 il 762 ilçede, HEDEP de 10 il 80 ilçede belediye başkanlığı kazanıyor.

İkinci harita ise “CHP-İYİ Parti ittifakı yapılarak seçime girilirse ne olur”a yanıt veriyor.

Bu haritaya göre;

İYİ Parti yedi il, 55-85 ilçede, CHP 18 il 189 ilçede, AKP-MHP 46 il 620 ilçede, HEDEP 10 il 80 ilçede belediye başkanlığı kazanıyor. Toplamda CHP-İYİ Parti 25 il ve 260’a yakın ilçede ipi göğüslüyor.

‘MATEMATİĞE KARŞI HAMASET’

Aytunç Erkin yazısında ayrıca, Ahmet Zeki Üçok’un “İş birliği olmazsa ülke Tayyibistan olur” dediğini, iş birliğine karşı olanlar ve “üçüncü yol” fikrini savunan GİK üyelerinden Hayrettin Nuhoğlu’nun da “Matematiğe karşı hamaset” dediğini, Akşener’in de “üçüncü yolu” savunanlara dönerek “Matematiğe karşı hamaset” dediğini aktardı.

(YAZININ TAMAMI)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x