Bakan Tekin: Özel okul öğretmenlerinin prim problemini çözeceğiz

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Ankara’da düzenlenen ‘Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı’na katıldı. Bakan Tekin’in gündem maddelerinden biri özel okullarda çalışan öğretmenlerin SGK primleriyle ilgili düzenleme beklentisiydi. Tekin, salonda özel eğitim kurumlarının temsilcilerinin de bulunduğuna işaret ederek şunları söyledi;

ÖZEL EĞİTİM KURUMLARINI RAKİP OLARAK GÖRMÜYORUZ
“Ne ben ne çalışma arkadaşlarım özel eğitim kurumlarını Milli Eğitim Bakanlığı’nın rakibi ya da köşeye sıkıştırılması gereken kurumlar olarak asla görmüyoruz. Başkası nasıl düşünmüş nasıl davranmış hiç önemli değil. Bizim aramızdaki arkadaşlarımız da sektörün içinden geliyor. Biz yaz aylarında özel eğitim kurumlarıyla ilgili yaşanan akut problemleri çözecek bir kısım tedbirler aldık. Eğitim öğretim ücretleriyle ilgili yaşanan kriz, okulların yaşadıkları bazı problemler, onlarla ilgili hızlı bir aksiyon alarak birçok konuyu çözdük. Özel okullarda çalışan öğretmenlerin SGK primlerini kamudaki gibi aynı oranlara düşürülmesi başta olmak üzere birçok problemi ben Bakanlar Kurulunda gündeme getirdim, bunlarla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz, inşallah çözeceğiz.”

‘MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ İŞLEVSEL DEĞERLENDİRİLMELİ’

 Milli Eğitim Bakanı konuşmasında eğitimde atılan adımlara ve mesleki eğitime de değindi. 2023-2024 eğitim öğretim yılı itibarıyla 2 bin 403 mesleki ve teknik lise olduğunu belirten Bakan Tekin şöyle devam etti: “Bunların içinde 53 alan ve 114 dal var. Toplam 1 milyon 92 bin 536 öğrencimiz var. Ayrıca 376 tane bağımsız Mesleki Eğitim Merkezimiz (MESEM) bulunuyor. Bu kurumlarımızda ve mesleki teknik liselerimiz bünyesinde bulunan MESEM’de 38 meslek alanında 192 dalda 1 milyon 264 bin öğrencimiz var. Toplamda bütün kurumlarımızda özelleri de dahil ederek 2 milyon 660 bin 291 öğrenci şu an meslek liselerimizde ve MESEM’lerde eğitim görüyor. Büyük bir rakam. Bu rakamı işlevsel değerlendirebilirsek ne sektörün eleman ihtiyacı olur, ne de çocuklarımızın gelecek ile ilgili kaygıları olur. Meslek liselerini daha cazip hale getirmek, öğrencilerin buraları tercih etmesini kolaylaştıracak tedbirler almak istiyoruz. Bu anlamda meslek liselerimizi daha cazip hale getirme adına ‘ara elaman’ kavramını kullanmamayı tercih ediyoruz. Teknisyen gibi başka ifadeler kullanmak gerekiyor. Bunu yaparsak kısmi bir cazibe kazandırmış oluruz.

ATTIĞIMIZ ADIMLARA SAHİP ÇIKALIM
Özel okullara bizim bastığımız kitapların dağıtılması uygulamasını başlattık. Fakat bazı özel okullarımız bizden kitap istediği aldığı halde kitapları ambalajları açılmamış bir şekilde hurdaya gönderdiğine dair sosyal medyada veriler paylaşıldı. Bu tabii kamuoyunda infial oluşturdu, ‘niye kitap veriyorsunuz.’ Bu sefer bizim sizlerle ilgili yürüttüğümüz ve elde ettiğimiz pozitif hava biraz negatife dönüyor. Benim sizden istirhamım sektör olarak bu anlamda sizi kamuoyu nezdinde zor durumda bırakabilecek olumsuz örneklere karşı siz de tedbirlerinizi alırsanız bizim de sizin adınıza yürüttüğümüz mücadelede taleplerimizin karşılanma oranı yükselir. Attığımız adımlara, başlattığımız uygulamalara hep beraber sahip çıkalım. Ancak bu şekilde sonuç elde edebiliriz.”

 

DEVLETTEN TALEP EDİLMİŞTİ

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Zafer Öztürk, Şubat ayında yaptığı açıklamada özel okul öğretmenlerinin SGK primindeki işveren katkı paylarının geçici süre devlet tarafından karşılanmasını talep ettiklerini belirtmişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x